Ciekawostki

Menu komunijne w restauracji – zaskocz swoich gości

Udostępnij

Organizacja przyjęcia komunijnego we własnym domu wymaga dobrej organizacji oraz poświęcenia czasu w kuchni nie tylko przed rodzinnym spotkaniem, ale i w jego trakcie. Przygotowanie takiego posiłku wymaga także wiedzy kulinarnej oraz znajomości jakości produktów. Aby oszczędzić sobie stresu oraz trudu niektórzy decydują się pozostawić wszystko w rękach restauracji, żeby w pełni cieszyć się tym dniem. Tylko jakie dania komunijne wybrać, żeby zainteresować gości swoją ofertą? Sprawdź nasze podpowiedzi!

W komunijnym menu liczy się nie tylko smak…

Zarówno Ci mali, jaki i więksi goście mają swoje preferencje jedzeniowe i nie mamy tu na myśli wyłącznie ulubionych potraw. Coraz więcej osób boryka się z różnymi problemami zdrowotnymi lub świadomie podejmuje decyzję o zmianie swojej diety. Dlatego menu komunijne powinno być skonstruowane tak, aby każdy mógł najeść się smacznie i do syta! Nie zawsze muszą to być osobne propozycje – czasem wystarczy elastyczne podejście do drobnych modyfikacji w przepisach i zastępowanie konkretnych składników innymi o podobnym smaku czy strukturze.

1. Niezwykle ważne jest, aby zadbać o gości, którzy preferują wyłącznie potrawy wegetariańskie lub wegańskie.
2. Dania komunijne muszą być „jadalne” dla dzieci – nie każdy maluch z entuzjazmem podejdzie do bardziej ambitnych propozycji na talerzu.
3. Warto zwrócić uwagę na stopień doprawienia, sposób przyrządzenia oraz gramatury, aby potrawy miały bardziej uniwersalny charakter oraz powtarzalny sposób podania.

Menu na komunię w restauracji powinno być różnorodne, ale nie jest to jednoznaczne z dużą liczbą dań do wyboru. Wystarczy wybrać spójne pod względem smaku warianty, które jednocześnie trafią w zróżnicowane gusta potencjalnych gości.

Przeczytaj też: definicja dobrej restauracji.

Komunijne menu

Przykładowe menu na komunię w restauracji w wersji tradycyjnej

Oferta komunijna powinna być nie tylko dostosowana do potencjalnych potrzeb oraz oczekiwań gości, ale również profilu restauracji. We włoskie knajpie pojawią się w komunijnym menu propozycje bliższe kuchni włoskiej aniżeli polskiej – część z nich jest często przemycana do codziennego jadłospisu Polaków.

Skupmy się jednak na naszych tradycyjnych specjałach. Zacznijmy od przystawek, czyli potraw na zimno, które umilą czas przed podaniem zupy i dania głównego. Co może znaleźć się na stole?

- mini-roladki – można przygotować je np. z szynką, rybą albo w wersji wegańskiej z awokado, hummusem i suszonymi pomidorami,
- sałatki warstwowe, szczególnie że wiosna to czas świeżych oraz naturalnych produktów,
- deski wędlin oraz serów od lokalnych producentów.

W każdym przykładowym menu na komunię w restauracji nie może także zabraknąć zup! Tradycyjnie będzie to rosół, ale popularny okazuje się też lekko słodki krem z pomidorów. Strzałem w dziesiątkę szczególnie dla wegetarian będzie krem z białych warzyw przygotowywany na wywarze bezmięsnym.

A co z daniem głównym? Tutaj możliwości jest naprawdę wiele, jeśli chodzi o klasyczne propozycje, które kojarzą się z rodzinnymi spotkaniami.

Menu komunijne – przykłady potraw obiadowych:

- filet z kurczaka,
- kotlet schabowy,
- devolay z masłem ziołowym,
- pieczona ryba w całości np. dorsz lub łosoś,
- wegańskie kotlety smażone lub pieczone np. z kaszy jaglanej.

To takich klasyków w menu komunijnym świetnie pasują chociażby kluski śląski albo gotowane ziemniaki z koperkiem. Zamiast frytek dla dzieci warto zaproponować pieczone ziemniaki, które będą nieco zdrowsze, a z ketchupem również będą smakować świetnie! Do tego świeże surówki i gotowe!

Menu komunijne - klasyczne

Menu komunijne – przykłady bardziej nowoczesne

Jeśli Twoja restauracja stroni od znanych klasyków, nie oznacza to, że musisz rezygnować z przygotowywania oferty komunijnej. Wiele osób szuka nowych smaków albo bardziej nowoczesnych wersji znanych już dań. Dzięki temu ten dzień może okazać się wyjątkowy, gdy do gry wkraczają nowe doświadczenia kulinarne na dobrym poziomie.

W komunijnym menu mogą pojawić się takie przystawki jak świeże carpaccio albo sałatka z dodatkiem koziego sera i gruszki. Dla dzieci natomiast mogą być mini paszteciki z mięsnym lub warzywnym farszem. Jeśli chodzi o zupy, to sprawdzi się krem z brokułów, szparagów czy kukurydzy z dodatkiem popcornu.

Prawdziwym sprawdzianem kulinarnym jest jednak danie główne. W tej sekcji można między innymi zaproponować:

- pieczoną kaczkę lub gęś,
- smażoną polędwicę wieprzową,
- pieczeń ze schabu lub indyka,
- faszerowane mięsem lub szpinakiem cannelloni,
- wegański stek z seitanu.

Dodatki w menu na komunię w restauracji mogą być bliższe klasyce, aby zachować balans – wysokiej jakości składniki to podstawa smacznych potraw.

Pieczona kaczka na komunię

Słodkie dania komunijne – czas na deser!

Podczas przyjęć z okazji Pierwszej Komunii Świętej podawany jest przede wszystkim tort. Zwykle ma dużo bitej śmietany, dużą ilość kremu oraz dodatków – to prawdziwy raj dla fanów słodkości! Nie każdy ma jednak ochotę na aż taką dawkę cukru, szczególnie po zjedzonych wcześniej sycących potrawach.

Przykładowe menu na komunię w restauracji w deserowej odsłonie:

- sernik nowojorski z sosem malinowym,
- szarlotka na ciepło z lodami,
- beza Pavlova ze świeżymi owocami.

Ciekawym rozwiązaniem w menu komunijnym mogą być też małe deserki w słoiczkach – dzięki temu można spróbować kilka wariantów smakowych. Tym słodkim akcentem kończymy nasz poradniki, a Tobie życzymy owocnych współprac w okresie komunijnym!


Jak otworzyć restaurację krok po kroku? Poradnik

Zobacz inne

0